سئو چیست؟

SEO

سئو چیست؟؟
کلمه سئو SEO

برگرفته از

Search

Engine

Optimization

به معنای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است و شامل تکنیک‌های است که باعث می شود به افرادی که به دنبال محصول یا خدمات شما از طریق موتورهای جستجو مانند بینگ و یاهو و گوگل هستند معرفی شوید. قرار گرفتن نام سایت شما در رتبه‌های بالا در صفحات نتایج موتور‌های جستجو (SERPs) بسیار ارزشمند است ، در واقع این یک تبلیغ رایگان در بهترین فضای تبلیغاتی جهان است. این فرآیند باعث می شود ترافیک رایگان و طبیعی از سمت موتورهای جستجو مانند گوگل به سمت سایت شما هدایت شود.

سئو چیست؟

با توجه به اینکه این ترافیک از طریق جستجوی کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار شما بدست آمده است ، امکان جذب و تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری بسیار بالا است
سئو فرآيند ساده‌اي نيست که به راحتي پياده‌سازي شود زيرا نيازمند دانش زياد، علم پيش زمينه‌اي و صبر است. موتور‌هاي جستجو با تغيير مداوم الگوريتم‌هاي رتبه‌بندي خود غير قابل پيش‌بيني هستند؛ بنابراين وظيفه مهندسين سئو بروز نگه داشتن اطلاعات خود در اين زمينه است.

سئو سایت یا بهینه سازی سایت یکی از فعالیت هایی است که توسط سئوکار انجام می شود.

الگوريتم رتبه‌بندي گوگل داراي بيش از 200 معيار جهت رتبه‌بندي يک سايت است. از اين رو مهندسين سئو مي‌بايست مهم‌ترين اين معيار‌ها را جهت پياده‌سازي موفق سئو بدانند.

10 نکته بنیادی برای شروع سئو سایت

یک سایت برای هر منظوری که طراحی‌شده باشد نیاز است تا از تکنیک بهینه‌سازی موتورهای جستجوگر یا سئو بهره‌مند گردد تا در نتایج جستجوی موتورهای جست‌وجوگر مثل Google و Bing در بالاترین رتبه‌بندی قرار گیرد و یا به‌عبارت‌دیگر در بالاترین محل ممکن و در میان اولین پیشنهادت در نتایج جست‌وجوی موتورهای جست‌وجوگر قرار گیرد. یک تعریف ساده از سئو این است که روشی پیدا کنیم تا با کمک آن بتوانیم طراحی سایت خود را بیشتر در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دهیم و تعداد بازدیدکنندگان از سایت خود را افزایش دهیم.
باوجودآنکه سئو حرفه‌ای نیاز به سازمان‌دهی پیچیده و خاصی برای یک سایت دارد اما راهکاری ساده و ابتدای نیز برای بالا بردن رتبه‌بندی یک سایت وجود دارند که تنها به اندکی تلاش و تفکر نیاز دارند و به‌وسیله آن‌ها می‌توان بهترین رویکرد برای درج مطالب در سایت ایجاد نمود. چند فن ساده سئو را در ادامه همراه با شما موردبررسی قرار می‌دهیم:

1-بازدیدهای سایت خود را مرتبا کنترل کنید

برای آنکه برسی کنید که سایت شما از سئو خوبی برخوردار است یا خیر و بررسی اینکه آیا ترفندهای سئو شما مناسب هستند نیاز است تا در هرکجا که هستید بتوانید مرتبا میزان بازدیدهای سایت خود را کنترل کنید. برای این کار می‌توانید از ابزارهایی مثل Alexa و Google Toolbar برای کنترل دائمی میزان مراجعه به سایت خود استفاده کنید. علاوه بر تعداد بازدیدکنندگان بررسی اینکه این بازدیدکنندگان بیشتر به دنبال چه مطالبی هستند و با جستجوی چه مفاهیمی به سایت ما راه پیداکرده‌اند نیز می‌تواند بسیار مفید باشد.

2-کلمات کلیدی!

شما باید نسبت به‌قرار دادن کلمات کلیدی مناسبی برای هر بخش از سایت خود مثل عناوین، تیتر تصاویر، مفاهیم و مندرجات و حتی URL ها هشیارانه عمل کنید. خودتان را به‌جای فردی که در حال جست‌وجو راجع به یک مطلب خاص است بگذارید و ببینید برای دستیابی به آن مفهوم چه کلمات و عباراتی را جستجو می‌کنید؟ حال این کلمات را به‌عنوان کلمات کلیدی درهرجای‌ سایت خود استفاده کنید.
دقت کنید! اگر تعداد کلمات کلیدی که استفاده می‌کنید بیش‌ازحد باشد موتورهای جستجوگر شمارا شناسایی می‌کنند و از میان نتایج جست‌وجو حذف می‌کنند. لذا باید در استفاده از کلمات کلیدی با استراتژی و محتاطانه عمل کنید.

3-به سایت خودتان مجددا لینک کنید

هیچ استراتژی در سئو وجود ندارد که ساده‌تر از لینک کردن مجدد سایت خودتان هست، این کار یکی از ساده‌ترین روش‌های افزایش بازدید از یک سایت است. برای مثال زمان‌هایی که مطالب جدیدی را در طراحی سایت قرار می‌دهید به مطالب موجود در آرشیو خود در اثناء این مطلب لینک کنید. دقت کنید که همواره به محل درستی لینک کنید و لینک کردن‌های تودرتو و بیش‌ازحد بپرهیزید تا باعث آزار مخاطبان سایت خود نشوید.

 

4-برای سایت خود یک نقشه سایت ایجاد کنید

ایجاد یک نقشه سایت (یک صفحه که تمام صفحات موجود در سایت را لیست می‌کند و به آن‌ها لینک می‌کند) کمک می‌کند تا موتورهای جست‌وجوگر راحت‌تر بتوانند در طراحی وب سایت شما مطلبی را جست‌وجو کنند. یک توصیه : هرچقدر تعداد کلیک‌های موردنیاز برای رسیدن به صفحه موردنظر در وب‌سایت شما کمتر باشد بهتر است.

5-دسترسی به URLمای خود را برای موتورهای جست‌وجوگر آسان کنید

URL های خود را به‌گونه‌ای طراحی کنید که برای موتورهای جست‌وجوگر مناسب و به‌راحتی قابل‌دسترسی باشند. برای این کار نیاز است تا از کلمات کلیدی واضح و مشخصی برای نام‌گذاری آن‌ها استفاده کنید. برای مثال به‌سادگی می وان موجه شد که مفاهیم درون سایت ‘www.puppyfun.co.uk/puppyhealth/vitamins’ مربوط به چه موضوعی هستند حال‌آنکه اگر این آدرس به‌صورت ‘www.puppyfun.co.uk/11789/s201.htm’ طراحی‌شده بود نمی‌توانستیم با دیدن این آدرس به مفاهیم و موضوعات درون آن پی ببریم.

6-کمتر از فلش استفاده کنید

فلش‌ها ممکن است به نظر زیبا باشند اما برای سئو شما نمی‌توانند منفعتی داشته باشند. استفاده از فریم، فلش و AJAX باعث بروز مشکلی می‌شود که نمی‌توان به یک صفحه‌ی خاص لینک کرد. به‌هیچ‌وجه از فریم استفاده نکنید و استفاده از فلش و AJAX را تا حد ممکن کاهش دهید تا بهترین نتایج ممکن را در سئو دریافتت کنید.

7-توضیحات تصاویر

موتورهای جست‌وجو تنها قادر هستند که درون نوشته‌های شما جست‌وجو کنند و قادر نیستند که نوشته‌های درون تصاویر را نیز بررسی کنند. به همین دلیل نیاز است تا توضیحات کافی و مناسبی برای هر تصویر آورده شود. در ابتدا نام مناسبی برای تصویر بیاورید: یک تگ alt به شما این امکان را می‌دهد که کلمات کلیدی بسیاری را به هر تصویر اضافه کنید. استفاده از نوشته‌های قابل‌رؤیت در اطراف تصاویر موجود در طراحی سایت می‌تواند به سئو کمک کند. توصیه می‌شود که در اطراف تصاویر خود توضیحات مناسبی بیاورید که به‌خوبی مفاهیم موجود در تصویر را بیان کنند.

 

8-محتوا

نیاز است تا محتوای سایت شما شامل مطالب جدید باشد و به‌طور مرتب به‌روز شود که در افزایش میزان بازدید بسیار موثر است. بهترین طراحی سایت‌ ها برای مخاطبان و موتورهای جست‌وجوگر آن‌هایی هستند که مرتباً به‌روز می‌شوند و شامل مطالب مفید و جدید در مورد مسائل مختلف روز هستند.

9-رسانه‌های جمعی

یک وب‌سایت تنها یک المان از دنیای گسترده رسانه‌های جمعی هست و نیاز به یک استراتژی قوی برای سئو دارد تا بازدیدکنندگان زیادی داشته باشد. به‌منظور آنکه سایت شما دارای پلتفرم اجتماعی خوبی باشد نیاز است تا در آن به مطالب به‌روز و جدید دنیا لینک داده شود. این مطالب می‌تواند مربوط به سایت خودتان باشد و یا توسط دیگران منتشرشده باشد. این کار موجب می‌شود تا مخاطب درجاهای مختلفی از رسانه جمعی با لینک‌هایی از سایت شما مواجه شود و از طراحی سایت شما بازدید کند.

10-به سایت‌های دیگر لینک بدهید

یکی از راه‌هایی که به کمک آن می‌توانید به‌سادگی بازدید سایت خودتان را افزایش دهید این است که ارتباطاتی میان سایت خودتان و سایت‌های دیگر ایجاد کنید. پیشنهاد ما به شما این است که به وبمستر های سایت‌های معتبر پیام بدهید و از آن‌ها درخواست کنید یک لینک از سایت شمارا در سایت خودشان قرار دهند و شما نیز همین کار را در قبال آن انجام بدهید. این‌یک بازی دو سر برد است و من به شما اطمینان می‌دهم که آن‌ها درخواست شمارا می‌پذیرند.
دقت کنید!!! با سایت‌هایی ارتباط برقرار کنید که از اعتبار خوبی درمیان کاربران اینترنت برخوردار باشند، زیرا نامناسب بودن سئو و عادت‌های بد سئوی آن‌ها می‌تواند طراحی سایت شمارا در نظر کاربران بد جلوه دهد و موجب شود تا بازدیدکنندگانتان را از دست بدهید.

هداف سئو چیست ؟

هدف سئو کمک به وب سايت‌ها در بدست آوردن محل بالا در نتايج جستجوي طبيعي و افزايش ارتباط بين صفحات و کلمات کليدي وارد شده توسط کاربران است. نمايش دادن بيشترين صفحات مرتبط با پرس‌و‌جوي جستجوي وارد شده داراي مزاياي زيادي هم براي کاربر و هم براي موتور جستجو است که در آن کاربر بيشترين نتايج مرتبط جستجو شده را پيدا مي‌کند و موتور جستجو قابل اعتماد مي‌شود چرا که الگوريتم آن بيشترين صفحات مرتبط را نشان مي‌دهد.

بعد از اينکه سئوبراي بهبود رتبه‌بندي سايت‌ها در نتايج جستجوي طبيعي کار خود را شروع کرد، اين فرآيند نيازمند دانش و زمان براي پياده‌سازي روش‌هاي خود شد. زمان، بزرگ‌ترين سرمايه‌گذاري اوليه براي بهينه شدن سايت و يا يک صفحه است.

بسته به اينکه چگونه کلمات کليدي رقابتي در بهينه سازي مورد استفاده قرار مي‌گيرند، سئو هفته‌ها يا ماه‌ها طول مي‌کشد تا به نتيجه برسد. اگر چه ممکن است نتايج بهينه‌سازي جستجو به سرعت ديده نشود ولي در دراز مدت مزاياي سئو باعث افزايش رتبه‌بندي سايت و افزايش بازديدکنندگان است. براي وب سايت‌ها خيلي مهم است که در صفحه اول نتايج جستجو گوگل به خصوص جزو سه تا نتيجه طبيعي اول که 58.4 درصد کليک‌ها را شامل مي‌شود، قرار گيرند.

اين جاي تعجب نيست که وب سايت‌ها با محصولات و خدماتي که بفروش مي‌رسانند بر سر رسيدن به رتبه يک نتايج جستجو رقابت کنند. به عنوان مثال کلمه کليدي رقابتي “بيمه خودکار” 1.5 ميليون جستجوي گوگل را در ماه به خود اختصاص مي‌دهد، اين بدين معني است که 3 جايگاه اول 58.4 درصد بازديدکنندگان و خود جايگاه اول 36.4 درصد بازديدکنندگان را به خود اختصاص مي‌دهد. اين مسئله براي خيلي از سايت‌ها سودمند است که در بالاي نتايج جستجو قرار گيرند به خصوص آنهايي که با افزايش ترافيک سايت به تعداد مشتريانشان اضافه مي‌شود.
يک مطالعه ديگر نشان مي‌دهد جستجو کنندگان خيلي دوست دارند روي پيوندهاي طبيعي نتايج جستجو کليک کنند؛ اين مطالعه مشخص مي‌کند 72.3 درصد کاربران گوگل روي پيوندهاي طبيعي نتايج جستجو کليک مي‌کنند و تنها 27.3 درصد کاربران روي پيوندهاي ليستهاي پرداخت شده کليک مي‌کنند. اين يکي ديگر از دلايلي است که شرکت‌ها تاثير سئو را دانسته و حاضر هستند براي آن زمان و هزينه صرف کنند.

بطور کلی اهداف سئو را می توان بصورت زیر خلاصه نمود:

  • در بازدید وب سایت تاثیر بسزایی دارد.
  • باعث ایجاد برند می شود.
  • باعث افزایش ترافیک سایت خواهد شد.
  • باعث شده وب سایت در صفحه نتایج موتور جستجو از رتبه بهتری برخوردار شد.
  • باعث افزایش فروش محصولات خواهد شد.
  • بهترین ابزار برای تبلیغات است

درباره نویسنده

Related posts

سئو on_page

بهینه سازی داخلی سایت همانطور که در مقاله هرم بهینه سازیسایت گفتیم، 40 درصد از بهینه سازی سایت مربوط به بهینه سازی داخلی است. به همین خاطر در این مقاله به امر بهینه سازی داخلی سایت و عوامل موثر بر آن می پردازیم. در واقع بهینه سازی on-page به...

Read More

هرم SEO سایت( بهینه سازی سایت)

هرم seo سایت حتما شما هم علاقمندید و می خواهید در مورد مهمترین و پر اهمیت ترین عوامل تاثیر گذار در بحث سئو اطلاعات کسب کنید، اما در ابتدا هشدارهایی در مورد مهم ترین عوامل تاثیر گذار در آینده نزدیک در مورد سئو وب سایت ها می دهیم و...

Read More

XSLT چیست و ضرروت استفاده ان در طراحی وب سایت

در حقیقت XSLT، یک زبان برنامه نویسی به شیوه آبشاری است که با بهره گیری از آن امکان ساخت اسناد XML به وجود می‌آید. XSLT مخفف eXtensible Stylesheet Language Transformations است که امروزه یکی از پیشرفته‌ترین و کاربردی‌ترین ابزارهای طراحی سایت به شمار می‌رود. زبان XSLT در طراحی...

Read More

پاسخ دادن

13 + 13 =