سرور چاپ یا پرینت سرور Print Server

پرینت سرور

سرور چاپ Print Server

یک سرور چاپ یک نرم افزار کاربردی، دستگاه های شبکه و یا کامپیوتری است که درخواستهای چاپ  را پردازش کرده  و باعث می شود چاپگر  دارای صف اطلاعات وضعیت  کاربران نهایی و مدیران شبکه  را مدیریت و در دسترس داشته باشد. که بسته به نیازی که در یک محیط وجود دارد میتوان از نرم افزار پرینت سرور و یا دستگاهی که این عملیات را انجام میدهد استفاده کنید.

مزایای استفاده از سرور چاپ (print server):

  • کاربران نامحدود میوانند از یک چاپگر استفاده کنند
  • اجتناب از نیاز به انتقال فایل ها به یک کامپیوتر که تنها راه برای رسیدن به یک چاپگر است و به طور مستقیم به آن متصل می شود.
  • صرفه جویی در هزینه ها

معایب استفاده از سرور چاپ (print server):

  • بسیاری از ویژگی های پرینتر چند منظوره (مانند FAX و فتوکپی) بر اساس سرور نسخه قابل چاپ پشتیبانی نمی شود.
  • برخی از چاپگرها، مانند پرینتر GDI، استفاده از دستورات اختصاصی که آنها را با سرور نسخه قابل چاپ غیر قابل استفاده میکند.
  • چاپگر طراحی شده اند که به بازگشت وضعیت خود را به کامپیوتر میفرستند  که در این صورت درخواست چاپ تا زمان به علت بازگشت وضعیت خاتمه نمیابد

یک سرور چاپ ممکن است یک کامپیوتر شبکه با یک یا چند چاپگر به اشتراک گذاشته شده. روش دیگر یک سرور چاپ ممکن است یک دستگاه اختصاصی در شبکه، با قابلیت اتصال به شبکه محلی و یک یا چند چاپگر. لوازم سرور اختصاصی تمایل به در هر دو پیکربندی و ویژگی های نسبتا ساده است. قابلیت های سرور چاپ ممکن است با دستگاه های دیگر مانند یک روتر بی سیم، یک فایروال و یا هر دو یکپارچه شده است. چاپگر ممکن است ساخته شده است در سرور چاپ را دارند.

تمام چاپگرهای با نوع مناسب از اتصال سازگار با تمام سرور نسخه قابل چاپ هستند. تولید کنندگان از سرویس دهنده را به لیست موجود از چاپگرهای سازگار، زیرا سرور ممکن است تمام قابلیت های ارتباطات از یک چاپگر (سیگنال جوهر به عنوان مثال کم) پیاده سازی نیست.

تفاوت های عمده ای بین سازگاری پرینتر USB و پرینتر غیر USB وجود دارد.  برخی از چاپگرها، مانند PS121، باید فهرست پشتیبانی آنها مورد بررسی قرار گیرد.

نکات استفاده از سرور چاپ (print server):

به هر حال اگر میخواهید یک سرور چاپ داشته باشید به نکات زیر توجه کنید

  • چاپگر مناسب برای بررسی اعمال تمام تغییرات
  • توجه به درگاهی مورد استفاده در پرینتر
  • نیاز به احتیاجات سازمان

 

درباره نویسنده

Related posts

ارسال فکس با کامپیوتر و لپ تاپ

شاید برایتان جالب باشد که آیا امکان دارد که از طریق کامپیوتر شخصی خود مثل لپ تاپ و pc  ارسال و دریافت فکس را انجام داد و چگونه؟ باید بدانیم که فکس از طریق خطوط تلفن پابت انجام میوشد و در واقع با شماره گیری شماره فکس مقصد و...

Read More

ERP چیست؟

ERP چیست؟ ERP یا Enterprise Resource Planning  را مي توان به عنوان نرم افزار يکپارچه اي تعريف نمود که داراي اجزا و يا ماژولهايي براي برنامه ريزي، توليد، فروش، بازاريابي، توزيع، حسابداري، مديريت منابع انساني، مديريت پروژه، مديريت موجودي، مديريت خدمات و نگهداري و تعميرات، مديريت حمل...

Read More
پراکسی سرور

پروکسی سرور (Proxy server)چیست و نحوه کار آن؟

proxy server چیست؟ سروری می باشد که به عنوان مرکز یا واسط بین سرورها و یا کلاینت مبدا و مقصد قرار می گیرد و هنگامی که یک کلاینت درخواستی را می فرستد پروکسی سرور این درخوست را دریافت و آن را تفسیر کرده و سپس اقدام به ارسال آن...

Read More

پاسخ دادن

6 + چهارده =