سیستم عامل چیست؟

سیستم عامل برنامه ای است که با سخت افزار ارتباط مستقیم دارد و امکان اجرای برنامه کاربردی  را روی دیسک
سخت افزاری ممکن می سازد.

هسته چیست؟

هسته نقش قسمت مرکزی و سطح پایین یک سیستم عامل را ایفا میکند و ووظایفی مانند ارتباط با سخت افزار و
بارگذاری درایورها را به دوش میکشد.

لینوکس چیست؟

برخلف تصور خیلی از افراد، لینوکس تنها یک هسته با همن وظایف گفته شده است. بسیار کم پیش میاد که در
کاربرد روزانه، به طور مستقیم با خود هست ه لینوکس ارتباط برقرار کنیم. با این حال، هسته نقش اصطعکاکی در سیستم را
عامل بر عهده دارد.

FOSS چیست؟

FOSS و به معنی نرم افزار آزاد و مت باز  است. نرم افزارFree Open Source Software مخفف عبارت FOSS
دلیل زیر با نرم افزارهای اختصاصهی تفاوت دارد:
• استفاد ه آزاد و رایگان
• اشتاک گذاری آزاد و رایگان

معرفی سیستم عامل های لینوکس (گنو/لینوکس)

چقدر با لینوکس آشنایی دارین ؟ بیشترین استفاده ای که ازش میشه کجاهاست ؟ و آیا می شه روزی به استفاده گسترده و همگانیش خوش بین بود ؟ اگه شما هم مثل ما دنبال پاسخ این سوال ها هستین ، پس با ما تا آخر همراه باشین .

گِنو/لینوکس به خانواده ای از سیستم عامل های شبه یونیکس اطلاق می شه که از هسته ی لینوکس استفاده می کنن و از معروف ترین نمونه های نرم افزارهای آزاد و متن باز به حساب میان . دقت کردین که ، گفتیم گِنو/لینوکس نه لینوکس . لینوکس به تنهایی فقط یک هسته بیشتر نیست .

برای اینکه یک سیستم عامل کامل در اختیار داشته باشیم ، باید از ابزارها و کتابخونه های پروژه ی گنو که سال ها ، پیش از شکل گیری هسته لینوکس ، به منظور ایجاد سیستم عامل آزاد و متن باز ایجاد شده بودن ، روی هم استفاده کنیم .

البته امروزه به گنو/لینوکس به اختصار لینوکس گفته می شه ، اما همون طور که گفتیم ، از نظر فنی غلطه . برای اینکه درک درستی از سیستم عامل های لینوکس و فرهنگ کاری این جامعه از کاربران داشته باشیم ، باید با مفهموم چند واژه به خوبی آشنا بشیم .

نرم افزارهای آزاد به نرم افزارهایی گفته می شه که کاربر آزادانه می تونه تغییرات و استفاده های مد نظر خودشو بدون اجازه گرفتن از سازنده نرم افزار اعمال کنه

. متن باز هم به نرم افزاری گفته می شه که منبع کدهای نرم افزاریش در رویت همگانه ، ولی تغییر دادن اون کدها لزوماً آزاد نیست .

شاید زورآزمایی با انواع و اقسام ویروس های رایانه ای به اندازه ی کافی براتون خسته کننده بوده که بخواین واسه یک بار هم که شده ، نفس تازه ای بکشین .

. این امنیت نتیجه وجود دیواره ی آتش در هسته ی سیستم عامل و همچنین وجود لایه های امنیتی مختلفه . گنو/لینوکس پایداری بسیار بالایی داره . به این صورت که به دلیل طراحی درست هسته ، اشکال در یک نرم افزار باعث ناپایداری کل سیستم نمی شه . به همین دلیل هم هست که گنو/لینوکس و خصوصا لینوکس ، مسئولیت پردازش های بسیار مهم و حیاتی مثل انواع و اقسام سرورها رو بر عهده داره .

– چرا بهتره از سیستم عامل گنو لینوکس استفاده کنیم ؟
• امنیت بالا
• پایداری بالا : یعنی مثل ویندوز، هر ماه خراب نیشه.
• رایگان بودن
• داشت توزیع های مختلف برای کاربرد های متفاوت
• نصب با یک کلیک
• نداشت بد افزار و……

درباره نویسنده

Related posts

کار با سیستم عامل لینوکس

دنیای لینوکس آماده‌ی خوش‌آمد گویی به شما با تعداد بیشماری نرم افزارهای متن باز است. سیستم‌عاملی که می‌توانید آن را بر روی هر کامپیوتری امتحان کنید. صدها توزیع فعال لینوکس و ده‌ها محیط میزکار متفاوت که شما می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید. در ادامه با ما همراه باشید تا...

Read More

چگونگی رتبه بندی سایت توسط گوگل

سایتهایی که گوگل بر روی صحفه اول نتایج جستجوهایش فهرست میکند، سایتهایی هستند که مفیدتر و به عبارت سرچ شده مرتبط تر بودند. گوگل اول با الگوریتم های پیچیده (شامل فرایند ریاضی) بر اساس عوامل مختلف به سایتها نمره میدهد و انهایی که نمره بالاتر از ۲۰۰ بگیرند...

Read More

CMS های رایگان و اختصاصی

تفاوتهای CMS های رایگان  و CMS های اختصاصی در ابتدا بگوییم که معروفترین CMSها یا سیستم های مدیریت محتوای رایگان برای طراحی وب سایت عبارتند از جوملا، وردپرس، دروپال که این CMS ها Open Source هم هستند. این سیستم های مدیریت محتوا یک سری مزایا دارند (که البته...

Read More

پاسخ دادن

2 × پنج =