ویندوز اورجینال با غیراورجینال چه تفاوت هایی دارد؟

۱- قانون کپی رایت و پایبندی به آن

قوانین copy right در برخی کشو‌رها رعایت می‌شود و کاربران آن کشورها باید ویندوز اورجینال خریداری کنند و استفاده از هر چیزی که متعلق به یک شرکت یا فرد صاحب امتیاز است به صورت رایگان، دزدی معنوی محسوب می‌گردد و جرم شناخته می‌شود.

۲- آپدیت‌ های ویندوز

برای بسیاری از کاربران مهم است که بتوانند آپدیت های ویندوز را دریافت کنند. دریافت آپدیت ها باعث می‌شود که عملکرد ویندوز بهبود پیدا کند و مشکلات امنیتی برای کاربر به وجود نیاید.

۳- پشتیبانی مایکروسافت

کاربران ترجیح می‌دهند که پشتیبانی مایکروسافت راداشته باشند و هنگامیکه ویندوز آن‌ها دچار مشکل می‌شود بتوانند با استفاده از پشتیبانی فنی مایکروسافت مشکل را برطرف نمایند. البته در ایران پشتیبانی چندانی صورت نمیگیرد. اغلب شرکت‌های معتبر، بزرگ و مهم چه در ایران و چه در خارج از ایران، که امنیت و کیفیت برایشان حائز اهمیت است و  پشتیبانی مایکروسافت را می‌خواهند، از ویندوز اورجینال (قانونی) استفاده می‌کنند.

چگونه ویندوز اورجینال را خریداری کنیم؟

۱- خریداری به صورت فیزیکی

ویندوز را می‌توانید به صورت فیزیکی از نمایندگی‌های رسمی و قانونی مایکروسافت بخرید. همراه با این پکیج یک DVD ویندوز، دفترچه راهنما و شماره لایسنس فعالسازی ویندوز نیز در اختیار شما قرار می‌گیرد.

۲- خریداری به صورت مجازی

در این روش شما فقط از سایت مایکروسافت و یا نمایندگی‌هایش لایسنس فعال سازی را خریداری می‌کنید. ویندوز را می‌توانید از خود سایت مایکروسافت دانلود و یا از سایر سایت‌ها دانلود نمایید و تنها در هنگام نصب ویندوز این لایسنس را برای فعال سازی باید وارد کنید. این روش نسبت به خریداری فیزیکی کمی ارزان‌تر است. ویندوزهای اورجینال که به صورت نسخه OEM هستند را معمولا دیده‌اید، مثلا وقتی لپ تاپ می‌خرید روی آن یک ویندوز وجود دارد. این ویندوز توسط شرکت سازنده روی آن نصب شده و اورجینال می‌باشد. به این ویندوزها OEM گفته می‌شود و آن‌ها یکبار مصرف هستند، یعنی اگر ویندوز را عوض کنید، اعتبارشان را از دست می‌دهند.

تفاوت ویندوز قانونی با کرک شده

هیچ فرقی بین ویندوز قانونی با ویندوز کرک شده وجود ندارد جز اینکه ویندوز قانونی با لایسنس قانونی و خریداری شده مایکروسافت فعال می‌شود و ویندوز غیرقانونی با نرم افزارهای قفل شکن. نرم افزار قفل شکن و فعال ساز به این صورت عمل می‌کند که بخش امنیتی ویندوز که لایسنس را چک می‌کند را تغییر می‌دهد و آن را غیرفعال می‌کند. این نرم افزار در حقیقت ویندوز را فریب می‌دهد.

تصورات غلطی که درباره ویندوز اورجینال وجود دارد

گفته می‌شود که سرعت ویندوز اورجینال از ویندوز کرک شده بیشتر است. این موضوع صحت ندارد و اتفاقا برعکس است. به دلیل اینکه ویندوز اورجینال (قانونی) بررسی‌های امنیتی را انجام می‌دهد که ویندوز کرک شده انجام نمی‌دهد، بنابراین سرعت ویندوز اورجینال از ویندوز کرک شده کمتر است.

۱- اغلب این تصور وجود دارد که ویندوز کرک شده ناقص است. این تصور کاملا غلط است و ویندوز کرک شده دقیقا همان ویندوز اورجینال می‌باشد و تغییری در ساختار ویندوز ایجاد نشده، فقط یک بخش امنیتی ویندوز که لایسنس ویندوز در آن بررسی می‌شود از کار افتاده است.

۲- وجود این ذهنیت که ویندوز کرک شده مرتبا هنگ می‌کند و زود به زود باید ویندوز را عوض کنیم. این تصور کاملا اشتباه بوده و هنگ کردن و خراب شدن ویندوز دست ما است. اگر با ویندوز اورجینال هم کار کنید و باعث ویروسی شدن آن بشوید، خراب می‌شود. هنگ کردن ویندوز و مشکلات از این دست ممکن است به علت بد افزارها و یا ایجاد تغییرات در ریجستری در اثر نصب و uninstall کردن نرم افزارهای مختلف باشد. خیلی از افراد ویندوزشان را سال‌ها سالم نگه می‌دارند و مشکلی هم ندارند.

۳- تصور اینکه چون ویندوز کرک شده  آپدیت نمی‌شود پس بدرد نمی‌خورد. آپدیت های ویندوز چندان هم مهم و ضروری نمی‌باشند. هر از گاهی آپدیت‌هایی برای درایورهای سخت افزاری، رفع مشکلات فنی ویندوز و مشکلات امنیتی برای ویندوز می‌آیند که نصب آن‌ها خوب است ولی ضروری نیست. با ویندوز کرک شده هم می‌توانید نرم افزارهایی که در اینترنت هست را آپدیت کنید. (اما این کار را پیشنهاد نمی‌کنیم) بهتر است از build جدید ویندوز استفاده کنید. در آن تمام آپدیت‌ها موجود است.

۴- تصورات غلط درباره امنیت که افراد فکر می‌کنند امنیت ویندوز اورجینال بیشتر است. اما امنیت ویندوز اورجینال فقط زمانی بیشتر است که شما هر نرم افزاری را که میخواهید نصب کنید، بخرید. مثلا فتوشاپ، آفیس و … را بخرید. چرا که معمولا کرک‌ها مشکلاتی را در بخش‌های امنیتی و ریجستری ویندوز ایجاد می‌کنند. بنابراین ویندوز اورجینال و ویندوز غیر اورجینال از نظر امنیت با هم تفاوتی ندارند. اگر بخواهید همه نرم افزارها را به صورت  قانونی بخرید، چندین میلیون تومان باید هزینه کنید که واقعا ارزشی ندارد.

یک ایراد در ویندوز اورجینال

وقتی ویندوز را به صورت قانونی از خود مایکروسافت یا نمایندگی‌های رسمی مربوط به آن خریداری می‎کنید، به شما یک license number داده می‌شود که بعد از نصب ویندوز یا در فرایند نصب باید آن را برای فعال سازی ویندوز وارد نمایید تا ویندوز فعال شود. این لایسنس در بایوس سیستم شما ثبت می‌گردد و از آن پس فقط و فقط لایسنسی که وارد کردید روی همان سیستم کار می‌کند و می‌توانید به تعداد بی نهایت روی همان سیستم آن ویندوز را نصب کنید. اما نمی‌توانید با آن لایسنس ویندوز را روی سیستم دیگری مثل لپ تاپ و PC نصب و فعالسازی کنید.

در ایران می‌شود ویندوز اورجینال خرید؟

در ایران نمایندگی رسمی مایکروسافت وجود ندارد و مایکروسافت محصولاتش را به ما نمی‌فروشد. اگر هم نمایندگی وجود داشته باشد احتمالا تقلبی است. اگر هم بتوانید از این نمایندگی‌ها چیزی بخرید، از پشتیبانی‌اش نمی‌توانید استفاده کنید. لیست قیمت‌های ویندوز اورجینال و سایر نرم افزارهای کاربردی:

  • ویندوز ۷ : ۵۰-۶۵ هزار تومان (Ultimate)
  • ویندوز ۸٫۱ : ۵۰-۸۰ هزار تومان (professional)
  • ویندوز ۸٫۱ : ۳۵۰ هزار تومان (Enterprise)
  • ویندوز ۱۰ : ۷۵۰- ۱,۹۰۰۰۰۰ هزار تومان (Enterprise)
  • ویندوز ۱۰ : ۱۳۰-۷۵۰ هزار تومان (professional)
  • ویندوز ۱۰ : ۸۵ – ۱۰۰ هزار تومان (Home)
  • ویندوز سرور ۲۰۱۲ : ۹۰ – ۱۵۰ هزار تومان
  • آفیس ۲۰۱۳ : ۹۵۰۰۰ تومان
  • آفیس ۲۰۱۶ : ۱۸۰۰۰۰- ۹۹۰۰۰۰ تومان
  • آفیس ۲۰۱۰ : ۵۵۰۰۰ تومان
  • ویژوال استودیو ۲۰۱۵ : ۲۰۰ هزار تومان
  • اینترنت دانلود منیجر : ۶۵۰۰۰ هزار تومان
گردآوری: وب ساز

درباره نویسنده

Related posts

کار با سیستم عامل لینوکس

دنیای لینوکس آماده‌ی خوش‌آمد گویی به شما با تعداد بیشماری نرم افزارهای متن باز است. سیستم‌عاملی که می‌توانید آن را بر روی هر کامپیوتری امتحان کنید. صدها توزیع فعال لینوکس و ده‌ها محیط میزکار متفاوت که شما می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید. در ادامه با ما همراه باشید تا...

Read More

چگونگی رتبه بندی سایت توسط گوگل

سایتهایی که گوگل بر روی صحفه اول نتایج جستجوهایش فهرست میکند، سایتهایی هستند که مفیدتر و به عبارت سرچ شده مرتبط تر بودند. گوگل اول با الگوریتم های پیچیده (شامل فرایند ریاضی) بر اساس عوامل مختلف به سایتها نمره میدهد و انهایی که نمره بالاتر از ۲۰۰ بگیرند...

Read More

CMS های رایگان و اختصاصی

تفاوتهای CMS های رایگان  و CMS های اختصاصی در ابتدا بگوییم که معروفترین CMSها یا سیستم های مدیریت محتوای رایگان برای طراحی وب سایت عبارتند از جوملا، وردپرس، دروپال که این CMS ها Open Source هم هستند. این سیستم های مدیریت محتوا یک سری مزایا دارند (که البته...

Read More

پاسخ دادن

دو × سه =